loading

Guatemala SHG EP Huehuetenango

Metoda zpracování: promytá
Odrůdy: Caturra / Catuai / Typica
Kontinent: Střední Amerika
Oblast: Huehuetenango
Cupping score:
85.25
Nadmořská výška: 1200 a výše m.n.m
Chuťový profil: Vyvážené silné tělo s tóny čokolády, vyzrálého ovoce a kořenitou chutí..

 

Nová sklizeň kávy ze severní Guatemaly je opět výběr z regionu Huehuetenango. Je to selekce z miroregionů a malých farmářů z této objasti. 

Huehuetenango

Huehuetenango leží na severu Guatemaly. Oblast pěstování kávy má společnou hranici s Mexikem. Káva produkovaná v této horské oblasti se odlišuje typickým guatemalským chuťovým profilem. Lze to do značné míry přičíst non-vulkanické vápencové půdě v horách Cuchumatanes Mountain. PH půdy je poměrně vysoká (pH 4,5), částečně kvůli vápencové půdy.

Jiný druh zeminy

Coffea arabica může růst v široké škále kyselých půd. Z kyselé (pH 4) do neutrální (pH 7). To je částečně díky rozpustnosti dusíku. Dusík je jeden z nejdůležitějších makroživin pro růst kávy, je  nejvíce rozpustný v půdách s pH od 4 do 8. Kyselost půdy určuje rozpustnost živin - mají zůstat rozpustné tak dlouho, aby se vstřebaly směrem dolů do půdy až ke kořenům rostlin. To také ovlivňuje rozklad minerální horniny na prvky, které rostliny mohou používat.

V regionu Huehuetenango tvoří 75% populace domorodí Mayové. Jejich rodokmen sáhá nejméně do roku 200 n.l. Království v rámci mayské říše se soustředilo okolo jejich hlavního města Zaculeu, poblíž dnešního předměstí města Huehuetenango.

Když jezuitští kněží přinesli kávu do Guatemaly v 70. letech 20. století, brzy se rozšířila do Huehuetenango a stala se součatí celé populace. Káva pražená na stejných pánvích, jaké se používaly k výrobě tortilly, se stala nedílnou součástí ranního jídla. Káva je také hodnotným nástrojem pro výměnu a dárky pro zvláštní příležitosti, jako jsou křty, manželství a přání ostatních.

Guatemalský kávový průmysl zažil velký neúspěch, když se v roce 2010 objevil Coffee Leaf Rust (CLR) v Latinské Americe. Následně vypůjkla epidemie, která vyvrcholila v roce 2012. Přestože CLR nadále postihuje některé farmy, Guatemala nadále vyrábí vysoce kvalitní, rekordní kávu. V roce 2017 vytlačily nové a rozmanité metody zpracování ceny v soutěži Guatemalský pohár excelence na rekordní hodnoty.