loading

Guatemala MAM Huehuetenango

Metoda zpracování: promytá
Odrůdy: Caturra / Catuai / Bourbon / Pache 
Kontinent: Střední Amerika
Pohoří: Sierra de las Cuchumatanes
Oblast produkce: La Libertad, San Pedro Necta, La Democracia, Unión Cantinil a Todos Santos Cuchumatán municipalities - Huehuetenango department
Nadmořská výška: 1500 - 2000 m.n.m.
Chuťový profil: Silné vyvážené tělo s tóny mléčné čokolády, hnědého cukru a vanilky s chutí vyzrálého ovoce. Ve vůni lehce květinové tóny.

 

Nová sklizeň kávy ze severní Guatemaly je opět výběr z regionu Huehuetenango. Je to selekce z miroregionů a malých farmářů z této objasti. Mam selekce třešní je specifická tím, že roste zastíněná a není přímo vystavená slunečnímu záření. To přináší třešním větší svěžest a sladkost.

Sklizeň


Tato mikroregionální Mam Huehuetenango se liší od běžného Huehuetenango SHB dobou sklizně, která má vliv na následnou kvalitu. Káva se pěstuje v nadmořských výškách od 1500 do 1800m.

Jiný druh zeminy

Coffea arabica může růst v široké škále kyselých půd. Z kyselé (pH 4) do neutrální (pH 7). To je částečně díky rozpustnosti dusíku. Dusík je jeden z nejdůležitějších makroživin pro růst kávy, je  nejvíce rozpustný v půdách s pH od 4 do 8. Kyselost půdy určuje rozpustnost živin - mají zůstat rozpustné tak dlouho, aby se vstřebaly směrem dolů do půdy až ke kořenům rostlin. To také ovlivňuje rozklad minerální horniny na prvky, které rostliny mohou používat.

Huehuetenango

Huehuetenango leží na severu Guatemaly. Oblast pěstování kávy má společnou hranici s Mexikem. Káva produkovaný v této horské oblasti se odlišuje typickám guatemalskému chuťovým profilem. To je do značné míry přičíst non-vulkanické vápencové půdě v horách Cuchumatanes Mountain. PH půdy je poměrně vysoká (pH 4,5), částečně kvůli vápencové půdy.

V regionu Huehuetenango  tvoří 75% populace domorodí Mayové - má největší populaci obyvatel regionul Mam. Jejich rodokmen sáhá nejméně do roku 200 n.l., když se jako království v rámci mayské říše soustředily kolem jejich hlavního města Zaculeu, poblíž dnešního předměstí města Huehuetenango. Když jezuitští kněží přinesli kávu do Guatemaly v 70. letech 20. století, brzy se rozšířila do Huehuetenango, kde se stala podstatnou součástí kultury Mam. Káva pražená na stejných pánvích, jaké se používaly k výrobě tortilly, se stala nedílnou součástí ranního jídla. Káva se také stala vysoce hodnotným nástrojem pro výměnu a dárky pro zvláštní příležitosti, jako jsou křty, manželství a přání ostatních.