loading

Ethiopia Boji Kochere Gr. 1

Metoda zpracování: promytá
Kontinent: Afrika
Oblast produkce: oblast Kochere, Boji
Odrůda: heirloom
Nadmořská výška: 2100 – 2300 m, železitá červená půda
Chuťový profil: černý rybíz, borůvky, hořká čokoláda, limetka 

 

Chelelektu je město v oblasti Kochere woreda nebo okresu v oblasti Gedeo jižních národů
a  národností. Kochere leží jižně od oblasti Yirgacheffe, západně od Gedeba a severovýchodně od oblasti Oromia.

Postupem let se region Chelektu stal symbolem kvality. Kávy z této oblasti jsou vyhlášené díky svému typickému etiopskému charakteru – živoucí květinové aroma s jemnými tóny broskve a citrusů.

Káva je zpracována mokrou metodou v nejvyšší kvalitě. Během promývání je slupka z kávových třešní mechanicky odstraněna. Zrna jsou dále sušena na zastíněných tzv. „african beds“
- speciálních vyvýšených plátnech po dobu 10 až 12 dní, aby zrna dosahovala 12% vlhkosti. Toto jemné sušení ve stínu vede ke koncentrovanému šálku a plnému tělu kávy. Čistá a usušená zrnka jsou uložena ve skladu s označením regionu a jsou následně tříděna dle kvality.

V zóně Gedeo je káva typicky pěstována ve velmi malém měřítku na farmě producenta, kde je pěstována s dalšími plodinami. Červeno-hnědé půdy v oblasti mají vysoký obsah železa
a hloubku přes 1,5 m. Tzv. "Hluboké půdy" umožňují rozvoj rozsáhlého kořenového systému, což znamená, že kávovník můžete získat více živin a vlhkosti z půdy. Hlubší kořenový systém také znamená silnější a vyšší stromy. Hloubka půdy také udává vlhkost zásobu živin. Hlubší půdy mají přirozeně více živin a vlhkosti. Železo je jedním z prvků v půdě, které hraje důležitou roli při růstu kávovníku. Živina je potřebná k výrobě chlorofylu, který je nezbytný pro fotosyntézu, což rostlině umožňuje absorbovat energii ze světla. Půdy bohaté na železo, spolu s dalšími faktory, dávají rostlině více energie k růstu a produkci třešní.