loading

Ethiopia Natural Yirgacheffe IDIDO Gr. 1

Metoda zpracování: suchá (natural, grade 1) 
Druh: Heirloom
Kontinent: Afrika (jižní Etiopie)
Oblast produkce: Idido
Nadmořská výška: 1800 - 2100 m.n.m. (60-75% vlhkost, 1900mm srážek, průměrná teplota 15 - 25°C)
Chuťový profil: plné tělo, vysoká sladkost, acidita zralých pomerančů, dochuť melounu, květinová vůně


Idido leží v těsné blízkosti města Yirgacheffe v oblasti Gedeo v jižní Etiopii. Sdružení farmářů oblasti Idido sčítající téměř 1000 členů je součástí družstva pěstitělů oblasti Yirgacheffe. Do produkce Idido spadají také pěstitelé ze sousedních vesnic Aricha, Direto, Ela Tenecha, Gersse, Bowicha, H Badmie a Charbanita ncmémě ve vesnici Idido se nachází centralizovaný mokrý mlýn. Pěstitelé z těchto vesnic přivezou po sklizni své třešně ke zpracování do vesnice Idido. Takto přírodně zpracované kávy se následně suší v tenkých vrstvách na vyvýšených lůžkách (african beds). Třešně jsou každé 3 hodiny přehrabavány, aby došlo k pravidelnému vysušení a zabránilo se nadměrné fermentaci a plísním. V závislosti na povětrnostních podmínkách se za 5-6 týdnů zrna loupou.
Vyčištěná a vysušená zrna jsou uložena ve skladišti se štítkem regionu a jsou odstupňována (Gr.1-5). Kávy jsou násleně prodávány téměř výhradně prostřednictvím trhu ECX (Ethiopian Commodities Exchange) vývozcům kávy, kteří kávu doručí na burzu a mezinárodní trhy s kávou. Etiopie je jednou z mála zemí, kde není obchod s kávou liberalizován.

Gedeo

V zóně Gedeo je káva obvykle pěstována v malém měřítku a na drobných farmách, kde je spolu s jinými plodinami soběstačná. Červeno - hnědá půda kvalitní půda má v této oblasti vysoký obsah železa. Tato kvalitní půda je do  hloubky více než 1,5 m což je pro kávu důležité. Tzvv. "Hluboké půdy" umožňují rozvoj rozsáhlého kořenového systému, což znamená, že kávovník můžete získat více živin a vlhkosti z půdy. Hlubší kořenový systém také znamená silnější a vyšší stromy. Hloubka půdy také diktuje skladování půdní vláhy a úložnou kapacitu živin. Hlubší půdy mají přirozeně více živin a vlhkosti.

Půdy v Gedeo, jak je uvedeno výše, mají vysoký obsah železa. Železo je jedním ze stopových živin, které hrají důležitou roli ve růstu kávovníku. Živina je zapotřebí k výrobě chlorofylu, který je nezbytný pro fotosyntézu, což umožňuje zařízení k pohlcování energie před světlem. Vysoká železná půda, spolu s mnoha dalšími faktory samozřejmě, dávají rostlině více energie na růst a produkci třešně.

Etiopie

Etiopie je kolébkou kávy a rodištěm stromu Arabica. Naleznete zde obrovskou genetická diverzitu kávových odrůd, která se vyskytuje v přírodních lesích. Tento fakt upnul na tuto zemi zájem celého kávového světa. Káva se nejprve dodávala do arabského světa a pak do Asie a až po té si našla cestu také do Evropy.

Rostoucí regiony

Káva se pěstuje a zpracovává především v jihozápadní a jihovýchodní části země, v regionu Oromia a oblasti  jižních národů. Pěstitelé kávy jsou většinou drobní zemědělci, kteří mají farmy menší než 2 hektary. Tito výrobci dodávají asi 95% celkové produkce v zemi. Různé oblastí pěstování kávy si zachovávají  odlišné charakteristiky chůtí a odrůd. Tři hlavní oblasti, ve kterých jsou pěstovány Ethiopská kávová zrna jsou Harrar, Ghimbi, a Sidamo.