loading

Ethiopia Guji Daanisa Gr.1

Metoda zpracování: anaerobní fermentace
Kontinent: Afrika
Oblast produkce: Guji
Certifikace: BIO (farma má certifikaci "organic")
Nadmořská výška: 2000 - 2500 m.n.m.
Chuťový profil: ostružiny, černý čaj, mandarinka, krémová hořká čokoláda

 

Káva pochází od drobných zemědělců kolem vesničky Daanisa. Typické pro tuto oblast je velké množství stromů Dombeya torrida, které dávají tolik potřebný stín pro kávovníky. Sklizeň zde probíhá výhradně ručně a bez prodlení je káva zpracována. Před samotným zpracováním se káva třídí, aby byla zaručena maximální kvalita kávy.

Farmáři zde pečují o své plantáže s obrovskou důsledností, která se následně odráží v kvalitě finálního produktu - tj. šálku výtečné kávy. 

Anaerobní fermentace:

Jde o způsob zpracování kávy bez přístupu vzduchu. V kontextu s kávou je fermentace proces, při kterém bakterie, kvasinky a jiné mikroorganismy rozkládají produkt. Mnozí si tento proces spojí s alkoholem, ve kterém kvašení změní některé cukry na ethylalkohol. U kávy jsou cukry především v kávových plodech, tedy slizovitá vrstva kolem kávového zrna, to však neznamená, že se cukry přeměňují na 100% alkohol. Veškeré metody zpracování technicky kvašením prochází. Během fermentace se sliz rozpadá a rozvíjí se organické sloučeniny, které mohou přispívat chuti, například některé kyseliny. Producenti mohou ovlivnit způsob, jak k tomuto kvašení dochází, používají k tomu tanky, speciální nádrže, africké postele či terasy.